Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол

Автор: Іван Вербицький, UA-Футбол

12 июня 2013, среда. 08:07

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол

Північ. Три автобуси з українськими футболістами, журналістами та офіційними особами прибувають до аеропорту Подгориці після ефектної перемоги жовто-блакитної національної збірної над чорногорцями. В наших лавах панує ейфорія. Ті, хто нещодавно не цуралися глузливо очерняти персону кандидата в президенти ФФУ Конькова зараз пафосно, на все горло сповіщають, мовляв, творцями цього успіху є ми усі, разом. Хтось пошепки сміється, але не сміє заперечувати, аби не псувати атмосферу свята. Вийшовши з автобуса, хтось з членів української делегації на радощах, хоча й не дуже доречно, поліз обіймати двометрового поліцейського. «Дякую за роботу», - каже. Поліцай теж не розгубився: «Все було нормально? Ви всім задоволені?»

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 1

Стадіон "Будучност" ззовні і зсередини

Ще б пак. Споглядаючи з ілюмінатороа «Боїнґа», котрий ось-ось мав набирати хід, за світлом аеропортівських вікон, відчуваю змішані почуття. Все було справді чудово. Якось незвично гарно. Навіть описана в звіті до матчу історія про невеличку сутичку з трьома чорногорцями, коли автор цих рядків уникнув бійки, згадавши прізвище баскетбольного тренера Звездана Мітровіча, сприймається з посмішкою. «Це ж добре, що вони в своєму патріотизмі такі вар’ятські», - думаю. Ідеальна чистота вулиць і узбереж Морача і Рибниці, кришталевої чистоти річкові води, велич скелястих гір, доглянені старовинні замки, екзотичні дерева і квіти, привітні люди, які кожною своєю дією чи жестом прагнуть справити на співрозмовника найкраще враження…

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 2

Таки правду казали друзі, мовляв, побувавши один раз в Чорногорії, про Крим надалі й думати не захочеш. Через те, власне, й сум. Ми зі своїм не менш казковим з точки зору природи південним узбережжям автономії виглядаємо якимось неотесаними варварами. Ті, хто здає хижини і називає їх житлом, ті, хто здирає величезні суми за бездарну їжу, ті, хто лінується забрати з собою недопалки чи кісточки з персиків.

Між тим, у Подгориці є свої «варвари». Так у Чорногорії величають фанатів столичної «Будучності». Не лише футбольної, а й баскетбольної, волейбольної та гандбольної. Всі вони є провідними в чемпіонаті своєї країни, хоча справді могутніми за континентальними масштабами є лише баскетболісти. Чоловічий «кошаркарський клуб Будучност» за часів єдиної Югославії тричі ставав чемпіоном країни, а наприкінці 90-х років двічі грав у фіналі Євроліги. Нині команда трохи ослабла, в груповому турнірі Єврокубка поступилася якраз нашому «Будівельнику» з Києва. Проте суті справи то не міняє. Подгорицькі фанати не приховують, що саме «кошарка» для них – головний вид спорту. Хоча клуб «Будучност» вони підтримують незалежно від виду. Не дивно, що чимало будівель 140-тисячного столичного містечка розмальовані величезними графіті в клубних синьо-білих кольорах.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 3

До слова, Чорногорія – єдина в світі країна, в якій адміністративним центром, де розташовані більшість державних установ, є одне місто, а історичною столицею згідно Конституції вважається інше. Річ у тім, що древнє містечко Цетіне з давніх часів вважалося головним духовним центром. Подгориця стала столицею Соціалістичної республіки Чорногорія у 1946-му, під назвою Тітоґрад. Возвеличення культу особи диктатора Тіто припинилося лише у 1992-му, коли місту повернули його стару назву Подгориця. Між тим, від Тітоґраду мешканці столиці теж не відмовляються. Маршала Тіто чорногорці вважають патріотом своєї землі. Не дивно, що в одному з центральних пабів Подгориці офіціанти одягнені в футболки з написами «Тітоґрад», а в старовинній Цитаделі головного курорту країни Будві збереглася велика бібліотека диктатора.

Взагалі, державні установи Подгориці вражають своєю скромністю. І нині діючі, і старі. Приміром, палац короля Ніколи I Петровіча-Негоша, котрий правив Чорногорією у 1910-1918 роках, виглядає скромніше, ніж Богуславська районна рада на Київщині. Жодного натяку на царські палати російських олігархів з графськими статусами у Криму чи українських можновладців з депутатськими та урядовими мандатами навколо Києва. Дивовижою для пересічного українця виглядає й повна відсутність на дорогах Подгориці позашляховиків. Ні, чорногорці їх не купують не від нестачі грошей, а тому, що вважають нерентабельними.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 4

Пам'ятник Королю Ніколі І його палац

Зате в розбудову нових споруд, яким, очевидно, суджено стати символами нової Подгориці, місцеві власті кошти вкладають щедро. Старі пам’ятки є, але їх, зважаючи на те, що місто під бомбардуваннями Другої світової війни було зруйноване майже вщент, залишилося надто мало. Зокрема збереглося привабливі своїми вузькими вуличками турецькі поселення в районах Стара Варош і Драч, де зокрема є дві мечеті і де красується старовинна міська ратуша. Проте основна частина населення Чорногорії – православна. Головною духовною святинею Подгориці є збудований ще у ІХ столітті храм Святого Георгія. То – типова для Чорногорії маленька церква, скромна як знадвору, так і всередині. Особливого шарму додають ще тих давніх років фрески.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 5

Храм Святого Георгія

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 6

Міська ратуша

Зате вражає своєю величчю та масштабами збудований з білого каменя собор Воскресіння Христового. Будівництво храму розпочалося ще в 1994 році. Нині в церкві ведуться внутрішні роботи. Повністю довершена лише підземна келія. Загалом, ця церква має щось спільне з типовими для України чи Росії православними храмами. Ось лишень духовна складова різниться – поряд нема ні коридорів з жебраків, ні людоненависних канонічних бабусь, ні нав’язливих торгових лотків. Справді – дім для молитви.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 7

Cобор Воскресіння Христового

Ще один новітній символ Подгориці – відкритий у 2005 році 140-метровий міст Тисячоліття, котрий об’єднує обидва береги Морача. Його вартість склала 7 мільйонів євро. А буквально в 200-х метрах від «Міленіуму» зведено пішохідний Московський міст. Назву російської столиці споруда отримала за те, що її будівництво профінансувала московська мерія. Вздовж усього мосту – затишні дерев’яні лавочки, котрі особливо гарно виглядають завдяки освітленню вночі. Поряд з Московським мостом – пам’ятник Володимиру Висоцькому, котрий неодноразово приїздив до Чорногорії й зокрема в Тітоґрад з театральними гастролями. На рамі, яка обрамляє великого російського співака і актора, по обидва боки російською і чорногорською викарбувані слова Володимира Семеновича: «Мне одного рожденья мало – расти бы мне из двух корней… Жаль, Черногория не стала второю родиной моей».

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 8

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 9

Міст Тисячоліття вдень і уночі

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 10

Московський міст

Неподалік від будівлі парламенту Чорногорії красується скульптура ще одного великого росіянина – Олександра Пушкіна. А ось в надзвичайно затишному міському парку Крушевац півтора роки тому відкрито пам’ятник нашому генієві – Тарасові Шевченку. Трохи згодом місцевий гід повідомила нам, що увідповідь у Києві постане пам’ятник владиці Чорногорської православної церкви кінця 18-го – початку 19-го століть Петару Петровічу-Негушу.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 11

Пам’ятник Олександру Пушкіну

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 12

Подгорицький Тарас Шевченко

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 13

Незабаром владика Петар Петровіч-Негуш постане в камені у Києві

Безперечно, окраса окутаної горами Подгориці – то річки Рибниця і Морача, котрі, переходячи одна в іншу, своїми стрімкими водами розтинають місто навпіл. Коли прогулюєшся узбережжями цих надвичайної зеленкуватої прозорості вод, неначе відчуваєш спрагу. Не від спеки чи власного поганого стану, а від того, що річкова вода струменіє свіжістю й якоюсь незвичною, нехарчовою апетитністю. Скелясті береги гірських водойм густо вкриті пахучими травами й екзотичними деревами. Якщо дивитися на ту красу одночасно, то в гармонії з річкою вони дарують палітру абсолютно розмаїтих відтінків зеленого кольору. І, що показово, береги річки не забруднені залишками пікнікових посиденьок.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 14

Причина банальна – чорногорці не дозволяють собі такої наруги над природою. Може, й не відають, що так відпочивати взагалі прийнято. Дикі, вони не бували у нас, поруч з дивовижної краси Озірцем, озером на Закарпатті, на висоті 1000 метрів над рівнем моря. Для транспорту ці місця недоступні, тому наші любителі природи змушені нести їжу в склі та пластику в руках. А потім там, поруч з цим дивом, на яке вони милуються, всі ці причандали залишають.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 15

Та не подумайте, що жителі Подгориці не вміють відпочивати. Фору вони й нам можуть дати. Принаймні, в Україні важко уявити переповнені паби о третій-четвертій годинах ночі. Заходимо в один з таких. Гостинні господарі знаходять нам місце поряд з музиками. Беремо по гальбі єдиної в Чорногорії місцевої марки пива «Нікшичко» вартістю всього за 1 євро і поринаємо у вир народної чорногорської музики. То було щось вражаюче! Впродовж півтори години четверо чоловіків, які грали на скрипці, баяні, гітарі та клавішах без упинку виконували все нових і нових пісень. Одна композиція переливалася в іншу. Саме переливалася, бо кожна пісня – надзвичайно мелодійна і потребує неабияких голосових даних. І найцікавіше, що півтори години – то лише те, що чули ми.

«Догоджають туристам, ось і стараються» - можливо, прокоментуєте увідповідь. Якраз і ні. Подгориця – місто не туристичне. Здебільшого іноземці туди прибувають, як ми – на спортивні змагання. То в Будві, Каторі чи Барі, де є море, російську й українську мови почуєш ледь не частіше, ніж чорногорську. Зрештою, про Будву трохи нижче ще згадаю.

Наразі ж пропоную перенестися в інший подгорицький паб. Якраз він для нас зовсім незвичний. На щастя чи на радість – навіть важко збагнути. Столики, навколо яких стоять десятки молодих людей, п’ють пиво та щось міцніше і намагаються перекричати один одного, оскільки бар заполонила шалених децибелів рокова музика. То справжній хаос, де всі п’яні, один одного штовхає, ніхто ні перед ким не вибачається і (що теж за таких обставин дивно) ніхто нікого не б’є в писок. Коли ж до літньої площадки кнайпи під’їхала поліцейська машина, ми бува подумали, що якийсь інцидент таки трапився. Проте кремезний, широкоплечий, баскетбольного зросту поліцейський (вони там усі одинакові, наче на підбір), вийшовши з заґратованої автівки, підійшов до столика і… почав обійматися зі знайомими!

Врешті полишаємо чорногорців догулювати ніч наодинці. Година, м’яко кажучи, пізня, а вранці українці зібралися до Будви. Тому розходимося по готелях. Саме по готелях, у множинному числі, а не в одну будівлю, як зазвичай. Річ у тім, що в центрі Подгориці готелі розташовані в середині торгово-розважальних центрів, де до сходів, які ведуть у покої, маршируєш довгим коридором, по обидва боки якого розмаїті магазини одягу, техніки, дитячих іграшок тощо.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 16

Скадагарське озеро

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 17

Стосовно Будви, то вона вартує окремої історії. З Подгориці туди добиралися замовленим гуртом автобусом, впродовж півтори години. Навіть сама автобусна мандрівка захоплива тому, що з вікон відкриваються надзвичайні краєвиди Балканських гір, а вдалині видніються води Скадарського озера, найбільшого гірського озера в світі. Ближче до Будви автошлях набуває екстремального присмаку, адже автобус їде серпантиновою дорогою, по один бік якої скелі, по інший – провалля.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 18

Перше, що кинулося в око, коли розпочався спуск до самого міста – це стадіон. На перший погляд, звичайний, навіть можна сказати – сільський. Проте впізнаю в цьому полі арену, якраз ввечері дивився на місцевому каналі «777» у запису трансляцію матчу чемпіонату Чорногорії між подгорицькою «Будучністю» та «Моґреном» з Будви. Столичні гості виграли 2:1. Воно й не дивно, адже в минулому чемпіонаті вони посіли друге місце слідом за клубом «Сутєска», тоді як «Моґрен» став дев’ятим з 12-ти команд і від вильоту його відділяло всього очко. Та найцікавіше те, що в сезонах 2008/2009 і 2010/2011 років «Моґрен» вигравав чемпіонат Чорногорії і грав у кваліфікації Ліги чемпіонів. У Подгориці, на стадіоні «Будучност», звісно, бо то єдина чорногорська арена, яка відповідає вимогам УЄФА. У 2009-му «Моґрен» здолав у першому раунді кваліфікації мальтійський «Хайберніанс» та потім двічі по 0:6 поступився данському «Копенґаґену». В 2011-му «Моґрен» програв болгарському «Літексу».

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 19

Зелений прямокутник на панорамному фото Будви - стадіон клубу "Моґрен"

Але до чого це я? Та до того, що команда ця грає на стадіоні, який за рівнем інфраструктури, очевидно, поступається навіть полям на динамівській базі в Конча Заспі. Зрештою, так буде не завжди. Місцеві жителі розповідають, мовляв, власники команди планують збудувати готельний комплекс, однією зі складових якого буде стадіон на 17 000 місць. До слова, «Моґрен» - то назва, яка знаменита не стільки завдяки футбольній команді, скільки через найвідоміший у Чорногорії пляж. До нього теж прямуємо через середньовічний замок на честь Святої Марії. Його іменують просто – Цитадель. Перед тим відвідуємо музей архітектури, до якого кожен бажаючий може завітати безкоштовно. Вхід в Цитадель коштує два євро – в принципі, теж ціна символічна. Звідти відкривається панорама як на саме місто, так і на острів Святого Миколая.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 20

Й врешті – саме Адріатичне море. Чисте настільки, що навіть запливши дуже далеко бачиш дно й розмаїття риб. Солоне до того, що лежачи спиною на воді, щоб не втонути, достатньо лише своєчасно набирати повітря. На березі зустрічаємо двох хлопців з Ужгорода. Як і ми, вони теж приїхали на футбол. Для комфорту взяли лежаки – 15 євро за два. Нам ніжитися на сонці не довго, тому розташовуємося на великому камені.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 21

…А ввечері була одна з найвеличніших перемог в незалежній історії українського футболу. Чорногорцям треба віддати належне: після матчу вони не освистали свою збірну, як то робили київські вболівальники впродовж, м’яко кажучи, не найпровальнішого товариського поєдинку проти Камеруну. Навпаки, улюбленців проводили нехай і розпачливими та тихими, але оплесками. Місцевий журналіст, який сидів поряд, спересердя залишив недопалену пачку цигарок, вміст якої недосмалив впродовж матчу. Чорногорці були розгубленими. І це відчувалося навіть в аеропорту, під час проходження паспортного контролю. На наших футболістів дивилися з розгубленою посмішкою і бажали удачі. Дехто брав автографи і фотографувався. Але точно не зганяв зла. Приміром, у Варшаві в аеропорту Шопена вранці після провального для поляків матчу проти України паспортний контроль для нашої делегації перетворився в затяжну процедуру, з перевіркою усіх подробиць. Багатьох українців змушували визуватися і навіть скидати шкарпетки.

Окультурений Крим. Мандрівка до Подгориці з UA-Футбол - изображение 22

Подгориця. До матчу чорногорцям було весело

Чорногорці формалізмом не страждали. Через металошукач більшість з нас прогнали, навіть не змушуючи виймати ключів з кишень та знімати ремінців. Воїстину, дивовижна країна з дивовижними людьми.

Фото - Іван Вербицький

Тэги: Будва, Будучност (Подгорица), Могрен (Будва), Подгорица

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев


Матчи

Финал

13.07. Германия 1 : 0 Аргентина

Матч за 3 место

12.07. Бразилия 0 : 3 Нидерланды
Все результаты

Результаты

 • Группа А
    И П Н П З-П О
  Бразилия 3 2 1 0 7 : 2 7
  Мексика 3 2 1 0 4 : 1 7
  Хорватия 3 1 0 2 6 : 6 3
  Камерун 3 0 0 3 1 : 9 0
  12.06. Бразилия 3 : 1 Хорватия
  13.06. Мексика 1 : 0 Камерун
  17.06. Бразилия 0 : 0 Мексика
  19.06. Камерун 0 : 4 Хорватия
  23.06. Камерун 1 : 4 Бразилия
  23.06. Хорватия 1 : 3 Мексика
 • Группа B
    И П Н П З-П О
  Нидерланды 3 3 0 0 10 : 3 9
  Чили 3 2 0 1 5 : 3 6
  Испания 3 1 0 2 4 : 7 3
  Австралия 3 0 0 3 3 : 9 0
  13.06. Испания 1 : 5 Нидерланды
  14.06. Чили 3 : 1 Австралия
  18.06. Австралия 2 : 3 Нидерланды
  18.06. Испания 0 : 2 Чили
  23.06. Австралия 0 : 3 Испания
  23.06. Нидерланды 2 : 0 Чили
 • Группа С
    И П Н П З-П О
  Колумбия 3 3 0 0 9 : 2 9
  Греция 3 1 1 1 2 : 4 4
  Кот-д'Ивуар 3 1 0 2 4 : 5 3
  Япония 3 0 1 2 2 : 6 1
  14.06. Колумбия 3 : 0 Греция
  15.06. Кот-д'Ивуар 2 : 1 Япония
  19.06. Колумбия 2 : 1 Кот-д'Ивуар
  20.06. Япония 0 : 0 Греция
  24.06. Япония 1 : 4 Колумбия
  24.06. Греция 2 : 1 Кот-д'Ивуар
 • Группа D
    И П Н П З-П О
  Коста-Рика 3 2 1 0 4 : 1 7
  Уругвай 3 2 0 1 4 : 4 6
  Италия 3 1 0 2 2 : 3 3
  Англия 3 0 1 2 2 : 4 1
  14.06. Уругвай 1 : 3 Коста-Рика
  15.06. Англия 1 : 2 Италия
  19.06. Уругвай 2 : 1 Англия
  20.06. Италия 0 : 1 Коста-Рика
  24.06. Коста-Рика 0 : 0 Англия
  24.06. Италия 0 : 1 Уругвай
 • Группа Е
    И П Н П З-П О
  Франция 3 2 1 0 8 : 2 7
  Швейцария 3 2 0 1 7 : 6 6
  Эквадор 3 1 1 1 3 : 3 4
  Гондурас 3 0 0 3 1 : 8 0
  15.06. Швейцария 2 : 1 Эквадор
  15.06. Франция 3 : 0 Гондурас
  20.06. Швейцария 2 : 5 Франция
  21.06. Гондурас 1 : 2 Эквадор
  25.06. Гондурас 0 : 3 Швейцария
  25.06. Эквадор 0 : 0 Франция
 • Группа F
    И П Н П З-П О
  Аргентина 3 3 0 0 6 : 3 9
  Нигерия 3 1 1 1 3 : 3 4
  Босния и Герцеговина 3 1 0 2 4 : 4 3
  Иран 3 0 1 2 1 : 4 1
  16.06. Аргентина 2 : 1 Босния и Герцеговина
  16.06. Иран 0 : 0 Нигерия
  21.06. Аргентина 1 : 0 Иран
  22.06. Нигерия 1 : 0 Босния и Герцеговина
  25.06. Нигерия 2 : 3 Аргентина
  25.06. Босния и Герцеговина 3 : 1 Иран
 • Группа G
    И П Н П З-П О
  Германия 3 2 1 0 7 : 2 7
  США 3 1 1 1 4 : 4 4
  Португалия 3 1 1 1 4 : 7 4
  Гана 3 0 1 2 4 : 6 1
  16.06. Германия 4 : 0 Португалия
  17.06. Гана 1 : 2 США
  21.06. Германия 2 : 2 Гана
  23.06. США 2 : 2 Португалия
  26.06. Португалия 2 : 1 Гана
  26.06. США 0 : 1 Германия
 • Группа H
    И П Н П З-П О
  Бельгия 3 3 0 0 4 : 1 9
  Алжир 3 1 1 1 6 : 5 4
  Россия 3 0 2 1 2 : 3 2
  Южная Корея 3 0 1 2 3 : 6 1
  17.06. Бельгия 2 : 1 Алжир
  18.06. Россия 1 : 1 Южная Корея
  22.06. Бельгия 1 : 0 Россия
  22.06. Южная Корея 2 : 4 Алжир
  26.06. Алжир 1 : 1 Россия
  26.06. Южная Корея 0 : 1 Бельгияновости ua-football.com